Eşek Sütünün Mucizevi Faydaları

Eşek Sütünün Mucizevi Faydaları

Litresi 100 Liradan Satılan Anne Sütüne Denk Bir Doğal Mucize: Eşek Sütü

http://4sfoods.co.in/comparison-4s-milk-milk-brands-delhi-gurgaon/ | 4sfoods

Bugün size ilk besinimiz anne sütüne neredeyse denk gelen mucizevi bir besinden bahsedeceğiz.

Eşek sütü...

Biyokimyasal bileşimi ve pH değeri açısından anne sütüne en yakın besinlerden biri olarak bilinen eşek sütü zor bulunsa ve piyasada litresi 100 liradan başlayan fiyatlarla satılsa da faydalarıyla kendine hayran bırakıyor.

Öyleyse gelin, eşek sütü nedir, faydaları nedir, nasıl kullanılır, nereden temin edilir, bilgi verelim.

Eşek sütü nedir?

hurriyet

Eşek sütü, aslında eski çağlardan beri insanların tükettiği ve şifa bulduğu bir süt. Günlük yaklaşık olarak 0.2 litre ile 0.3 litre arasında süt ürettiği bilinen dişi eşeklerden elde edilen eşek sütü anne sütüne en yakın bileşime sahip süt olarak biliniyor.

Laktoz miktarı yüksek olmasına rağmen yağ, kalsiyum açısından zengin olan eşek sütünde A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitamini bulunuyor. Bunlara ek olarak yüksek oranda magnezyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko, sodyum da içeriyor. Laktoz miktarı fazla olduğu için daha şekerli bir tadı olan eşek sütü bu özelliğiyle de çocukların rahatlıkla ve severek tükettiği bir süt türü.

Eski zamanlarda iyileştirme ve tedavi edici özelliği sebebiyle ilaç yerine kullanılan eşek sütü aynı zamanda cildi gençleştirici etkiye de sahip. Öyle ki Mısır Kraliçesi Kleopotra'nın güzelliğini ve gençliğini korumak için her gün 700’den fazla eşekten temin edilen eşek sütü ile banyo yaptığı anlatılıyor.

Eşek sütünün faydaları

4sfoods

Eşek sütünün bu kadar değerli bir besin olmasının sebebi kuşkusuz ki sağlığa olan mucizevi faydaları. Hemen bu faydaları tek tek sayalım:

  • Astım ve bronşit hastalığının tedavisine katkı sağlıyor.
  • Kolon kanserinin tedavi sürecinde tedaviyi hızlandırıcı etkisi bulunuyor.
  • Sedef gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.
  • Kansere karşı direnç sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.Özellikle kemoterapi alan hastalarda beyaz kürenin düşmesini önlüyor.
  • İçerdiği omega-3 sayesinde kalbi koruyor.
  • İçerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişimini artırıp kemik erimesini önlüyor. Bebekler ve çocuklar için de çok faydalı.
  • Balgam söktürüyor, ateş düşürüyor.
  • Yağ yakımını hızlandırdığı için zayıflamaya da yardımcı oluyor.
  • Cildin ihtiyacı olan protein ve amino asitleri üretilmesini sağladığı için ciltte oluşan kırışıklıkları gidermeye yardımcı oluyor, cildi nemlendiriyor. Cildin yaşlanmasının önüne geçiyor.

Eşek sütünün bilinen ciddi bir zararı olmasa da aşırı tüketimi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir, civa, kurşun ve kükürt içerdiği için yine aşırı tüketildiğinde zehirlenmelere yol açabilir. Her zaman dediğimiz gibi her şeyin fazlası zarar.

Eşek sütü nasıl kullanılır?

thecut

 

Eşek sütünü çiğ olarak tüketmeli, asla kaynatmamalısınız. Çocuklar günde 2 çay bardağı, yetişkinler ise 1 su bardağı olarak içebilir. 

Eğer eşek sütünü cilt sağlığınız için kullanmak istiyorsanız ise bir pamuğa dökeceğiniz eşek sütünü cildinize masaj yaparak yedirmelisiniz.

Eşek sütü nerede bulunur?

Adana Şakirpaşa Havalimanının 5 km arkasında çiftiğimiz bulunmaktadır.24 saat açık olan çiftliğimize sabah 08:00'de gelerek sağımı görmeniz mümkün.İletişim için 0533 7162483 nolu telefon ile görüşebilirsiniz.Sağlıkla Kalın

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis

Yorumlar(0)

Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorum

(*) Zorunlu alanlar

CAPTCHA

Resmi görüntülemekte sorun yaşıyorsanız yenileyiniz.

Lütfen bu alana yukarıda gördüğünüz güvenlik kodunu giriniz